تعویض بازار اقتصادی بورس کالا جوجه یکروزه

تعویض: بازار اقتصادی بورس کالا جوجه یکروزه مرغ گوشتی مرغداران سازمان حمایت

گت بلاگز اقتصادی سزای گران فروشی نخریدن است ، عرضه جوجه یکروزه در بورس کالا بر شفافیت قیمت تاثیر گذار است؟/ یوسفی

در بعضی مواقع که تقاضا از سوی مرغداران جهت جوجه ریزی زیاد کردن می یابد و قیمت جوجه یکروزه بدون حساب و کتاب از سوی تولیدکنندگان مرغ مادر زیاد کردن می یابد.

سزای گران فروشی نخریدن است ، عرضه جوجه یکروزه در بورس کالا بر شفافیت قیمت تاثیر گذار است؟/ یوسفی

به گزارش خبرنگار صنعت، تجارت و کشاورزی گروه اقتصادی گروه تحریریه سایت، در بعضی مواقع که تقاضا از سوی مرغداران جهت جوجه ریزی زیاد کردن می یابد قیمت جوجه یکروزه بدون حساب و کتاب اوج می رود.
براین اساس مسئولان امر جهت تعدیل قیمت این محصول تصمیم گرفتند که با عرضه جوجه در بورس کالا اوضاع بازار را متعادل نمایند و این درحالی است که با گذشت دو ماه از فصل بهار این امر آن چنان که باید و شاید ساماندهی نشده و درنهایت گرانی مجدد قیمت جوجه جهت ماه رمضان را رقم زد.

عبارات مهم : بازار

در این راستا شرکت حمایت با صدور اطلاعیه ای اعلام کرد که با توجه به اینکه گوشت مرغ مشمول کالاهای اولویت تنظیم بازاری است لذا حداکثر قیمت تعیین شده است جهت هر قطعه جوجه یکروزه با عالی ترین کیفیت هزار و 700 تومان است که واحد های تولیدی و توزیعی مرغ مادر موظف به رعایت این قیمت هستند.
حال جای پرسش است که آیا واحد های توزیعی مرغ مادر از قیمت مصوب سرپیچی می کنند و جهت آنکه حرف خودشان را به کرسی نشاند و حداکثر سود در این ایام به جیب بزنند از ارائه فاکتور به مرغداران خود داری می کنند؟
محمد علی کمالی سروستانی مدیر عامل اتحادیه مرغداران گوشتی در گفتگو با خبرنگار صنعت، تجارت و کشاورزی ، با اشاره به عملکرد بورس کالا در تنظیم قیمت جوجه یکروزه اظهار داشت: با توجه به تلاش های صورت گرفته مبنی بر عرضه جوجه در بورس کالا جهت جلوگیری از نوسانات قیمت ها ولی این امر مورد استقبال تولیدکنندگان مرغ مادر قرار نگرفت.
وی افزود: با توجه به خصوصیات بازار بورس کالا مبنی بر شفافیت قیمت دیگر از سودجویی تولیدکنندگان خبری نیست آیا که قیمت ها تابع عرضه و تقاضا در تابلو بورس خود را نشان می دهد.
کمالی سروستانی با اشاره به اینکه کماکان قیمت جوجه یکروزه اوج هست، بیان کرد: در حال حاضر هر قطعه جوجه یکروزه با قیمت بین هزار و 900 تا 2 هزار و 100 تومان به مرغداران عرضه می شود که این امراجحاف درحق تولیدکنندگان مرغ گوشتی است .
مدیر عامل اتحادیه مرغداران گوشتی با انتقاد از عدم ارائه فاکتور از سوی تولیدکنندگان مرغ مادر به مرغداران اظهار کرد: برحسب اعلام شرکت حمایت قیمت واقعی هر قطعه جوجه یکروزه هزار و 700 تومان است و فروش با قیمت های بالاتر گران فروشی است که دستگاه های نظارتی بایستی با متخلفان برخورد نمایند.
وی با بیان اینکه بورس کالا بازار مناسبی جهت براق سازی قیمت ها هست، تصریح کرد: با عرضه جوجه یکروزه در بورس کالا در مواقعی که تقاضا زیاد کردن می یابد به همان نسبت نیز عرضه جهت تامین بازار زیاد کردن خواهد یافت.

*** قیمت منطقی جوجه یکروزه هزار و900 تومان است
غلامعلی فارغی دبیر انجمن جوجه یکروزه در گفتگو با خبرنگار صنعت، تجارت و کشاورزی، گفت: عرضه جوجه یکروزه در بورس کالا تاثیر بسزایی در تعادل قیمت خواهد داشت امابه باعث عدم آشنایی تولیدکنندگان جوجه یکروزه و گوشت مرغی با سیستم بورس ، عرضه در این بازار مورد استقبال قرار نگرفته است.
وی با اشاره به عاملان مهم گران فروشی جوجه یکروزه افزود: از آن جا که ابزارهای حاکمیتی و حقوقی تاثیر چندانی در جلوگیری از گران فروشی ندارد، از این رو جهت تعادل قیمت ها باید از ابزارهای اقتصادی جهت تعدیل و کنترل بازار استفاده نمود.
فارغی ادامه داد: با توجه به نزدیک شدن ایام ماه رمضان طی 20 روز اخیر قیمت جوجه یکروزه به دنبال زیاد کردن تقاضای مرغداران جهت جوجه ریزی اوج رفت که مجددا طی روزهای آتی به تعادل خواهد رسید.
به گفته وی از آنجا که شرکت حمایت وظیفه دوسویه دارد از این رو باید تمهیداتی بیندشید تا تولیدکنندگان مجبور ضررهای هنگفت در بازار نشوند.
دبیر انجمن جوجه یکروزه با انتقاد از قیمت اعلامی شرکت حمایت جهت هر قطعه جوجه بیان کرد: امسال با در نظر گرفتن قیمت تورم قیمت هر قطعه جوجه یکروزه از هزار و 700 به هزار و 900 تومان باید اصلاح شود.
وی در پاسخ به این پرسش که زیاد کردن مجدد قیمت جوجه از سوی تولیدکنندگان مرغ مادر جهت ماه رمضان وجود دارد، تصریح کربد: با توجه به جوجه ریزی مرغداران جهت ماه رمضان دیگر قیمت جوجه یکروزه زیاد کردن نخواهد یافت.

***عرضه جوجه در بورس کالا تاثیری ندارد
محمد یوسفی مدیر انجمن پرورش دهندگان مرغ گوشتی در گفتگو با خبرنگار صنعت، تجارت و کشاورزی ، بیان کرد: قیمت جوجه تابع عرضه و تقاضا و انصاف واحد های مرغ مادر است از این رو عملکرد بورس کالا در تعادل بازار نمی تواند تاثیر گذار باشد.
وی با اشاره به اینکه قیمت هزار و 700 تومانی جوجه یکروزه کارشناسی نیست، افزود: علی رغم آنکه قیمت منطقی جهت هر قطعه جوجه یکروزه هزار و 500 تومان است ولی با قیمت های 2 هزار و 200 الی 2 هزار و 300 تومان به مرغداران عرضه می شود.
یوسفی با اشاره به اینکه مرغداران عامل مهم زیاد کردن بی رویه قیمت جوجه یکروزه هستند، بیان کرد: از آن جا که سزای گران فروشی نخریدن است از این رو مورد نیاز است که تمامی واحد های مرغ گوشتی به یکباره جهت جوجه ریزی هجوم نبرند و جوجه ریزی خود را با یک هفته تاخیر انجام دهند تا تولیدکنندگان مرغ مادر از شرایط پیش آمده حداکثر سواستفاده را نداشته باشند.
رئیس اتحادیه مرغداران گوشتی با اشاره به اینکه عرضه جوجه در بورس کالا باید از سوی اتحادیه های استانی انجام گیرد، تصریح کرد: عرضه محصول در بورس کالا تابع ضوابط و مقررات است که 20 هزار واحد مرغداری گوشتی در سطح کشور این شرایط را دارا نیستند از این رو تمامی مرغداران با عرضه جوجه در بورس کالا سودی عایدشان نخواهد شد.
انتهای پیام/

واژه های کلیدی: بازار | اقتصادی | بورس کالا | جوجه یکروزه | مرغ گوشتی | مرغداران | سازمان حمایت |

دانلود


دانلود فایل ها

نویسنده : topsblog